Mikor egy szerető családba megérkezik a kisbaba, a világ kifordul a négy sarkából.
Minden egyetlen pontra, a babára fókuszál. Érte van minden, ő a legfontosabb.
Ez a fókuszálás elsősorban és legerősebben az anyát érinti, főképp az első 6 hónapban. Nem könnyű időszak. Rengeteg új dologhoz kell alkalmazkodni, nagyon sok mindenre oda kell figyelni egy kisbaba körül, s többnyire úgy, hogy az anya ebben az időszakban a legkialvatlanabb. Ez az időszak maximális szolgálat egy magatehetetlen lény körül.
Sok édesanya a ,,szolgalétben” ragad azután is, hogy már nincs rá feltétlenül szükség.
Bizony sok nő van, aki elfelejti, hogy az anyaság mellett ő nő is, társ is, s bár a baba fontos, de nem az egyetlen fontos dolog az életben.
Tudatosan lehet dolgozni azon, hogy egy nő az anyaságban is nő tudjon maradni, s ez fontos is.
Mikre lehet odafigyelni?
Tudatosítani kell: Nem vagyok csak anya!
– Ki kell szakadni a napi rutinból, s ha csak egy kicsit is, de saját, gyerekmentes életet kell élni.
Fontos az én-idő! El lehet menni kávézni, egyedül vásárolgatni, fodrászhoz, kozmetikushoz, vagy csak sportolni, mozogni egy kicsit.
– A szépülés nem csak én-időnek kiváló. Egy nő sem szeret csatakos hajjal, bozontos szemöldökkel tükörbe nézni, ám 4-5 nap alvás nélkül, és ez már elveszti a jelentőségét. Mégis jó érzés tündökölni, s erre kiváló alkalom a szépségszalon. Megújulás, felfrissülés – ez minden hullafáradt anyának receptre járna. Ám sokan kihagyják. Te ne tedd!
– Kell valami hobbi, valami elfoglaltság a babázáson kívül is. Fontos kiszakadni a mókuskerékből, a kakis pelus, etetés, cumi, nyafogás körforgásából. Segít felnőttnek maradni az egyéb elfoglaltság.
– Kell a kommunikáció! Akár élőszóban, akár írásban. Lehet csatlakozni más anyukákhoz séta közben vagy a játszótéren, de akár a közösségi oldalakon is lehet találni csoportokat, ahol hasonló élethelyzetű, hasonló problémákkal küzdő nők vannak. Sokat segít 3 jó szó egy alváshiányos, nehéz napon, még akkor is, ha csak írásban érkezik. A gyakran kialakuló magányérzet is csökken így.
– Az is jó, ha nem zárkózik be a család. Vannak ugyan helyek, ahová egy babával vagy kisgyerekkel nem lehet vagy nem érdemes elmenni, de azért rengeteg lehetőség van, ha a család kimozdulna. Érdemes is, a párkapcsolatnak is jót tesz ha a közös program nem csak a gyerek ellátása.
Ezeken kívül is rengeteg apróságban lehet kicsit rugalmasnak lenni. Mosás, vasalás, főzés, etetés – egy csomó dolog, amit ki lehet úgy alakítani, hogy az anyának könnyebb legyen.
Azt hiszem a legfontosabb tényleg az, hogy nem szabad elfelejteni:
Az anyaság nem szolgaság. Nem kell a nőnek feláldoznia magát a gyerekért.
Lehet valaki jó anya akkor is, ha némi zsonglőrködéssel magára is szán időt.
Mert ez jót tesz az anyának, anya elégedettsége jót tesz apának is, s ha boldogok a szülők, biztosan boldog a gyerek is.
Nőnek kell maradni az anyaságban is – így lesz mindenkinek jó.